Wyprawy
Czego potrzebuje początkujący amator wspinaczek górskich?

Czego potrzebuje początkujący amator wspinaczek górskich?

Wspinaczki górskie nie należą do bezpiecznych bez odpowiedniego sprzętu, dlatego też każdy rozpoczynający swoją przygodę amator powinien dokonać rewizji potrzebnego sprzętu. Podstawą jest odpowiednie obuwie stanowiące solidne podparcie przy wspinaniu na bardzo strome szczyty górskie. Dobre buty zapewnią nie tylko bezpieczeństwo ale i komfort w wspinaczce. Kolejnym jednak nie mniej ważnym elementem są linki asekuracyjne, śledzie do wspinaczki, czy też lonża.

Wszystkie te elementy sprawią że nasza wspinaczka będzie ograniczona w stopniu ryzyka do absolutnego minimum. Zakup odpowiedniego sprzętu nie powinien być odkładany i podejmowany pochopnie ponieważ to od niego zależy jak minie nam czas spędzony w górach. 

Dobry jakościowo sprzęt niestety kosztuje sporo warto jednak zainwestować parę złotych więcej aby cieszyć się bezpieczeństwem i swobodą przy wspinaczce. Lonża to wyjątkowo ważny element asekuracyjny który ma za zadanie wyhamować nas przy ewentualnym odczepieniu się któregoś z przyczepów. Lonża wspinaczkowa w polar sporcie może kosztować od 150 do nawet 600 zł co sprawia że jest to element wspinaczki który można zakupić relatywnie tanio. 

Lonża jak wybrać?

Lonża ze względu na swoją konstrukcję i sposób działania musi być dobrana pod konkretny ciężar ciała. Absorber który występuje w lonży ma za zadanie spowodować wytracenie prędkości spadającego ciała przez rozerwanie. Jeżeli dobierzemy złą lonżę może ona nie porwać się przez co nie wytracimy równomiernie energii, lub co gorsza porwać się w efekcie czego spadniemy. Standardowe lonże mogą być używane przez osoby o wadze między 40 kg a 120kg każde osoby spoza tego zakresu powinny mieć indywidualnie dobieraną lonżę. 

Trening jako podstawa przy rozpoczęciu amatorskich wspinaczek

Podstawa do wspinaczek górskich jest odpowiednia kondycja fizyczna która pozwoli utrzymać się przez dłuższy czas na stromych ściankach jednocześnie poruszając się do przodu. We wspinaczkach bardzo ważna jest siła rąk i palców które to muszą przyjąć na siebie ciężar całego naszego ciała przez dłuższy czas. Dobrym treningiem wyćwiczenie palców są miejskie ścianki wspinaczkowe, które w przystępny sposób pokaż nam na jakie obciążenie musimy być przygotowani. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie budowania swojej wydolności płuc która przyda się na dużych wysokościach. Aby zbudować wydolność tlenową możemy praktykować bieganie które uczy nasz organizm rozsądnie gospodarować zasobami tlenu które mamy do dyspozycji.