Buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Trekking to sport wymagający, nie tylko dla początkujących, ale także dla ludzi doświadczonych, warto więc wyposażyć się w odpowiednie obuwie. Wielogodzinne, piesze wędrówki, często po trudnych trasach w niedopasowanych, lub zbyt małych butach, mogą spowodować nie lada kłopot. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu, należy zastanowić się nad warunkami oraz porą roku, w jakich obuwie będzie używane. Inne buty trekkingowe sprawdzą się na wycieczkach górskich, inne zaś w przypadku tras położonych płasko.
Buty trekkingowe i ich rodzaje:
- wysokie, sięgające za kostkę, chronią przed błotem, śniegiem i wilgocią. Stabilizują również staw skokowy, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć kontuzji, poruszając się na niestabilnych czy stromych powierzchniach. Będzie to szczególnie istotne dla laików, mających nieco mniejsze umiejętności techniczne. Niestety, większe bezpieczeństwo wiąże się z większym ciężarem. Takie trekkingi męskie wysokie są bardziej masywne i ważą więcej niż niskie, co powoduje, że chodzenie w nich jest wolniejsze i bardziej męczące, zwłaszcza na dłuższych trasach.
- niskie – przeznaczone między innymi dla osób bardziej doświadczonych, które instynktownie prawidłowo stawiają stopę na nierównym czy skalistym podłożu, bez obaw o potencjalne wypadki. Są lekkie, dzięki czemu umożliwiają szybsze poruszanie się i ułatwiają przemierzanie dłuższych odległości. Ze względu na to, iż nie zakrywają kostki, kamienie czy śnieg mogą wpadać do buta od góry.
Podeszwy i membrany
Podeszwa ma za zadanie amortyzację pracy mięśni oraz więzadeł, warunkuje prawidłowe ułożenie stopy, zapobiegając lub korygując wady postawy. Powinna zapewniać wygodę oraz dobrą przyczepność, również na skałach czy kamieniach. Cienkie i bardziej plastyczne podeszwy są przystosowane do tras nizinnych, natomiast na wycieczkę w góry, lepszym wyborem będzie obuwie wyposażone w twarde, specjalnie wzmocnione podeszwy.
Membrana jest powłoką, wykonaną ze specjalnego tworzywa, która odpowiada za wodoodporność butów trekkingowych. Dzięki niej możliwe jest przejście przez strumień czy kałuże i nieprzemoknięcie obuwia. Modele wyposażone w membranę doskonale sprawdzą się podczas wypadów w porach deszczowych.