Sprzęt
Jak wybrać dobry plecak trekkingowy?

Jak wybrać dobry plecak trekkingowy?

Kiedy udajemy się w góry to powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Po pierwsze trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego obuwia, odzieży oraz plecaka trekkingowego. Każdy model plecaka lepiej sprawdza się w innych warunkach. Trzeba zawsze brać pod uwagę przy wybieraniu plecaka turystycznego po jakich szlakach będziemy chodzić, czy do wspinaczki będziemy używać lin i raków oraz w jakiej porze roku będziemy zwiedzać góry.

Cechy dobrego plecaka turystycznego

Powinniśmy dobierać odpowiedni dla siebie plecak trekkingowy biorąc pod uwagę cały plan wycieczki. Trzeba zwrócić uwagę na pojemność plecaka, ale też rozmieszczenie poszczególnych komór w nim. Ważną sprawą jest jaki plecak turystyczny posiada rodzaj i długość systemu nośnego oraz jaki rodzaj wentylacji. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na wygodę pasa biodrowego, ale też na odporność plecaka turystyczne na wodę, co może być kluczowe w deszczowe dni oraz w zimę. Standardowe plecaki turystyczne, które sprawdzą się przy większości krótkich wypadów w góry trwających kilka dni mają pojemność od 18 litrów aż do 60 litrów. W tym typie plecaka powinniśmy mieć dobrze rozłożony ciężar na obie strony. Warto, żeby zawierał w sobie dobrze pasujące komory wewnętrzne oraz powinien mieć kieszonki zewnętrzne, aby mieć łatwiejszy dostęp do rzeczy w plecaku. Przy wspinaniu się należy dobierać plecaki trekkingowe, które będą bardziej minimalistyczne, bo szerokość jego i ciężar może utrudnić trudniejsze wspinaczki z powodu dźwiganego ciężaru.

Odpowiednie przygotowania na wypad w góry jest kluczowe

Kiedy wybieramy się na wspinaczkę w góry to powinniśmy przygotować się na trudne warunki atmosferyczne, ponieważ na tych terenach pogoda zmienia się bardzo szybko. Dlatego bez dobrego obuwia, czy plecaków trekkingowych nie należy się wybierać na trudniejsze wspinaczki. Dobre jej rozplanowanie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ często góry nie wybaczają błędów. Nigdy nie można lekceważyć żadnej wspinaczki, bo nie da się wszystkiego przewidzieć, co będzie się działo na szlaku.