Wyprawy
Jak się przygotować na wypad w góry?

Jak się przygotować na wypad w góry?

Wędrówkę po górach powinno poprzedzić wcześniej bardzo dobre przygotowanie do pieszych wycieczek. Planowanie powinniśmy rozpocząć od wybrania szczytów, jakie chcemy zdobyć. Zastanówmy się, którymi szlakami zdobędziemy dany szczyt i dobrze rozplanujmy dane wejścia, aby nie zabrakło nam na nie sił. Następnie zadbajmy o przygotowanie sprzętowe.

Podstawą dobrego ubioru są odpowiednie bury przeznaczone na chodzenie po górach. Dobrym modelem są buty trekkingowe, które mają grubą podeszwę i są bardzo dobrze przystosowane do wędrówek pieszych w trudnych warunkach. Warto zadbać też o nasze dobre zabezpieczenie w czasie wspinaczki. Może być konieczne zakupienie ochraniaczy, czy haków nas podtrzymujących. W trudniejszych warunkach trzeba zabezpieczyć głowę odpowiednim kaskiem przed spadającymi odłamkami skał. Niezbędny nam jest na nasze wyprawy odpowiedni plecak, w którym pomieścimy nasze rzeczy osobiste , przydatne mapy, czy jedzenie i piecie. W czasie kilku godzinnej podróży należy dbać o odpowiednie nawodnienie i jedzenie dobrej ilości jedzenia. Równowaga w naszym organizmie łatwiej zniesie trudy wspinaczki i pozwoli nam przezwyciężyć kryzysy.

Czy warto posiadać termos turystyczny?

Termos turystyczny będzie bardzo przydatny w czasie wędrówki w górach. Pozwoli on nam w warunkach zimowych napić się gorącej herbaty lub kawy. Dzięki temu będziemy dobrze nawodnieni, pozwoli nam zaspokoić pragnienie. Poprawi on nam nasze morale i spowoduje podniesienie ich, a w ekstremalnych sytuacjach może nam pomóc uratować nasze życie. Termos turystyczny pozwoli nam utrzymać odpowiednią temperaturę naszego napoju przez kilka godzin naszej wędrówki po górach. Zastanówmy się jakiej wielkości termos chcemy ze sobą zabrać: www.polarsport.pl. Litrowe lub półtoralitrowe termosy turystyczne mamy do wyboru, aby je kupić. Zastanówmy się na ile czasu będziemy potrzebować napoju, ponieważ ten większy jest oczywiście cięższy. Powoduje to, że będziemy dźwigać większy ciężar w naszym plecaku i zużyjemy więcej energii, aby go nosić.