Sport
Jaki sprzęt przyda się w górach zimą? Narty skiturowe i rakiety śnieżne

Jaki sprzęt przyda się w górach zimą? Narty skiturowe i rakiety śnieżne

Turystyka górska jest to coraz częściej uprawiany sport. W zasadzie o turystyce górskiej powinno się mówić, że jest ona rekreacją, ale coraz więcej osób z coraz większym zacięciem do niej podchodzi. Z tego powodu coraz częściej traktujemy turystykę górską jako amatorski, ale jednak sport.

Uprawianie każdego sportu wymaga, aby uprawiać go niemal przez cały rok. Intensywność i częstotliwość może się zmieniać, ale raczej mało kto całkowicie zaprzestaje. Podobnie jest z turystyką górską. Główny sezon przypada na lato, ale coraz więcej osób chciałoby uprawiać turystykę górską zimą, to jednak wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu.

Narty skiturowe

Narty skiturowe są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Opisując je w skrócie, są to narty, które umożliwiają przemieszczanie się w górach w głębokim śniegu (często poza trasą), zjeżdżanie, podchodzenie oraz poruszanie się podobnie jak w narciarstwie biegowym. Często te cechy zimą przydają się nawet na oznaczonych trasach turystycznych, na których z powodu wysokiej pokrywy śnieżnej, bez nart skiturowych lub innej formy wsparcia, poruszanie się jest niemal niemożliwe. Poruszanie się na nartach skiturowych wymaga jednak posiadania przynajmniej podstawowych umiejętności narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Wadą nart skiturowych na pewno jest cena, która w Polsce jest na tyle wysoka, że zdecydowanie ich cena przewyższa cenę nart zjazdowych lub biegówek.

Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne to alternatywa dla osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z nart skiturowych. Rakiety śnieżne są uważane za gorszą alternatywę od nart skiturowych, ale mają również wiele zalet. Pierwsza i chyba najważniejsza to cena. Rakiety śnieżne w porównaniu do nart skiturowych są wręcz śmiesznie tanie. Oczywiście musimy mieć do nich również odpowiednie obuwie, ale to samo tyczy się nart do skituringu, więc w zasadzie niweluje się to (lub wychodzi na korzyść rakiet). Dodatkowo poruszanie się w rakietach śnieżnych jest możliwe po szybkim przeszkoleniu dla każdego, więc nie musimy mieć specjalnych umiejętności.