Sprzęt
Cechy plecaków Fjallraven Kanken

Cechy plecaków Fjallraven Kanken

Fjallraven to szwedzka marka odzieży i akcesoriów, którą wielu zna z plecaków Kanken i kurtek Greenland. Nazwa tłumaczy się jako „lis polarny”. Jest ona również przedstawiona na logo, które znajduje się na każdym produkcie Fjallraven. Historia marki rozpoczęła się w 1960 roku, a wspomniane wcześniej plecaki i kurtki niemal natychmiast zajęły główne miejsce w asortymencie. Przyjrzyjmy się zatem, co tak bardzo spodobało się Szwedom w plecakach Kanken pod koniec 1970 roku i do dziś jest ulubionym rozwiązaniem użytkowników na całym świecie.

Wytrzymała, wodoodporna tkanina

Z wyjątkiem kilku modeli, wszystkie plecaki Kanken szyte są z tkaniny syntetycznej Vinylon F z silną impregnacją hydrofobową. Materiał jest odporny na deszcz i rozpryski, ponieważ krople nie są wchłaniane i odprowadzane z powierzchni tkaniny. Włókna Vinylon F pochodzą z polialkoholu winylowego, a mimo sztucznego pochodzenia tkanina jest prawie nie do odróżnienia od materiałów naturalnych.  Zewnętrznie i dotykowo materiał przypomina grube płótno bawełniane i częściowo kopiuje jej właściwości.

Ale trwałość i wodoodporność to nie jedyne powody, dla których Vinylon F pozostaje numerem 1 dla plecaków Kanken. Tkanina ta pięknie się starzeje. Materiał załamuje się i ściera, dzięki czemu po kilku latach plecak nabiera lekko odrapanego, ale unikalnego wyglądu, co fani Kanken bardzo doceniają.

Kształt i wymiary plecaków fjallraven

Jak już wspomnieliśmy, Kanken wyróżnia się lakonicznym designem i optymalnym rozmiarem dla potrzeb każdego mieszczucha — plecak jest mały, ale pojemny. Jednocześnie przestrzeń plecaka jest zorganizowana w bardzo zwięzły sposób: wewnątrz znajduje się płaska komora na zeszyty i dokumenty, a na zewnątrz znajduje się zapinana na zamek kieszeń na różne drobiazgi i boczne kieszenie na butelkę, mały parasol lub termos. Taka prostota wzoru i minimum detali sprawiły, że Kanken jest bardzo lekki — mocny i wytrzymały plecak waży zaledwie 300 gramów.

Niewielki rozmiar sprawił, że jest łatwy do przenoszenia. Nie zajmuje dużo miejsca na plecach i w ręku, a w długich podróżach z łatwością mieści się na każdej półce bagażowej, jak również pod siedzeniami w autobusach i pociągach. Dla wielu użytkowników to właśnie niewielkie rozmiary i waga Kankena były jego głównymi zaletami. Wi