Sprzęt
Czekan – co należy o nim wiedzieć?

Czekan – co należy o nim wiedzieć?

Góry oferują wiele możliwości. Można w nich wypocząć jak nad morzem, leniuchując do woli na tarasie zimowym. Można cieszyć się wielką ilością śniegu, zjeżdżając na sankach, nartach, decydując się także na uprawianie innych sportów zimowych. Wiele osób wybiera góry po to, aby móc wędrować po szlakach górskich, zdobywając kolejne szczyty. W szczególności, podczas tych ostatnich aktywności, przydać się może czekan. Urządzenie niepozorne, ale jak się okazuje – jego wybór osobom niedoświadczonym może sprawić nie lada problem.

Jakie stylisko?

Jedną z części, które wchodzą w skład czekana, jest stylisko. Jest to tzw.”trzonek”, który może mieć formę prostą lub wygiętą. Jeżeli chodzi o najnowocześniejsze modele, to są one wykonane ze stopów aluminium lub z włókien węglowych. Jego forma uzależniona jest poniekąd od stopnia wytrzymałości. Na rynku dostępne są takie czekany, których styliska są nieco mocniej powykręcane. Dedykowane są one w dużej mierze dla osób, które dopiero zapoznają się z turystyką górską.

Czy głowica jest ważna?

Kolejna część to głowica, która musi zostać wykonana z najlepszych stopów metali. Dlaczego? Jak zwykle, chodzi o wytrzymałość. Przód głowicy wbija się w śnieg, aby móc uzyskać lepszy punkt podparcia. Im mocniej całość zostanie wbita, tym większa pewność, że nawet na śliskim śniegu będzie można utrzymać się bez żadnego problemu.

Grot na samym dole

Można go spotkać na samym dole czeka, w końcowej części styliska, ale nie można pomijać jego znaczenia. To właśnie grot w najbardziej kryzysowych sytuacjach może okazać się hamulcem bezpieczeństwa. Wystarczy solidnie wbić go w ziemię, aby się zatrzymać.

Co na nadgarstek?

Jednym z ważnych elementów jest również pętla nadgarstkowa, która – jak sama nazwa wskazuje – postrzegana jest jako dodatkowe zabezpieczenie. Pętla tkwiąca na nadgarstku sprawia, że nawet jeżeli dojdzie do poślizgu, czekan nie odleci nie wiadomo gdzie. Zawsze będzie znajdował się przy ręce, zapewniając możliwość skorzystania z niego w kryzysowej sytuacji.