Sprzęt
Dlaczego warto mieć dobre wyposażenie górskie?

Dlaczego warto mieć dobre wyposażenie górskie?

Zimowe wycieczki górskie to nie tylko wyjątkowa przygoda ale także duże wyzwanie, które wymaga odpowiedniego wyposażenia takiego jak odzież. Ważne jest także dobre przygotowanie kondycyjne. Jaki ekwipunek warto mieć w górach aby wycieczka była przyjemnością? Co jest najważniejsze?

Raki na buty, czy to wszystko?

Wśród najważniejszych rzeczy jakie warto zakupić przed wyjazdem z pewnością jest odzież termoizolacyjna. W górskich warunkach, szczególnie zimą kiedy temperatura jest bardzo niska należy odpowiednio zabezpieczyć ciało przed przenikliwym zimnem, które może doprowadzić do niebezpiecznych odmrożeń. Dodatkowym elementem wyposażenia o którym nie należy zapominać są raki na buty, które nie tylko pozwalają na szybsze przemierzanie szlaku pokrytego  nawet bardzo śliską warstwą lodu i śniegu, ale także zapewniają bezpieczeństwo przed upadkiem dzięki lepszej przyczepności do podłoża. Korzystnie z raków górskich znacznie ułatwia wspinaczkę i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia. Bardzo funkcjonalne są także rozkładane kijki trekkingowe, które znacznie ułatwiają przemieszczanie się po zwartym, ubitym śniegu lub lodzie a jednocześnie bez problemu mieszczą się w plecaku. Istnieje jeszcze jedna niezbędna rzecz, która sprawi, że zimowa wyprawa w góry będzie jeszcze przyjemniejsza – są to gogle ochronne. Gwarantują one bardzo duży komfort dla wzroku oraz chronią oczy przed słońcem odbijającym się od bieli śniegu przez przez co pozwalają na swobodne podziwiane krajobrazów. 

Co jeszcze powinno znaleźć się w plecaku?

Podstawowym ekwipunkiem każdego górskiego turysty powinien być zapas wody a podczas zimowych wycieczek także gorącej herbaty lub kakao w termosie. Nie należy zapominać także o wysokoenergetycznym prowiancie takim jak czekolada czy batoniki. W plecaku powinien znajdować się również zapas ciepłych skarpetek w razie przemoknięcia obuwia. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest także podręczna apteczka pierwszej pomocy wewnątrz której warto mieć koc ratunkowy dwustronny, bandaże, opaski uciskowe oraz chusty trójkątne. Jest to bardzo istotne szczególnie zimą kiedy istnieje większe ryzyko wychłodzenia organizmu lub złamania. Wybierając się w góry zawsze należy mieć przy sobie mapę szlaku, ponieważ może być ona bardzo pomocna w przypadku awarii lub rozładowania się urządzenia. Warto pamiętać również aby przed wyjściem w góry naładować telefon lub zabrać ze sobą powerbank. Pozwoli to razie konieczności wezwać pomoc górską lub określić miejsce pobytu w przypadku zaginięcia w górach.