Sprzęt
Pierwsze wyprawy w góry – w co warto sie zaopatrzyć?

Pierwsze wyprawy w góry – w co warto sie zaopatrzyć?

Wiosna to idealny moment na snucie planów o pieszych wędrówka po górach. Śniegi topnieją, a coraz dłuższe dni i wyższa temperatura zachęcają do spacerów. Jest to idealny moment na przeprowadzenie rewizji swojego sprzętu górskiego, sprawdzenie czy wszystko działa i stworzenie listy rzeczy, które trzeba dokupić. Peleryna, czołówka, scyzoryk – czy to wszystko potrzeba ze sobą nosić? W dzisiejszym poradniku zastanowimy się w co powinien być wyposażony piechur przed wyruszeniem w trekking po górach.

Podstawowe wyposażenie piechura

Nie będzie to chyba wielkim zaskoczeniem, gdy napiszemy, że najważniejszy jest wygodny plecak. Powinien on jednak charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim lepiej sprawdzi się taki, który wyposażony jest w wiele kieszeni i przegródek, zdecydowanie wtedy łatwiej się w nim zorganizować. Poza tym, warto wrócić uwagę na system nośny plecaka, szczególnie przy dłuższych trasach ma to ogromne znaczenie. Dobrze dopasowane szelki i pas biodrowy to podstawa. Co zatem wkładamy do plecaka? Jedzenie i picie w ilościach adekwatnych do zaplanowanej trasy. Niezbędna na każdej wycieczce jest także peleryna, ponieważ pogoda w górach potrafi się bardzo szybko zmieniać. Nie zapomnijmy również o plastrach na odciski i czołówce.

Czołówka – dlaczego jest taka ważna?

Pewnie zastanawiacie się na co komu latarka czołowa na spacer po górach. Okazuje się, że brak tego sprzętu to jedna z częstszych przyczyn problemów turystów w górach w okresie wiosennym. Zmrok nadal zapada stosunkowo dość szybko, a nawet podczas szarówki, po wejściu do lasu, poruszanie się po górskich szlakach bez dodatkowego źródła światła jest kłopotliwe. Dlatego właśnie czołówka powinna stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia, ponieważ daje możliwość powrotu do domu jeśli zaliczymy poślizg czasowy.